Agrokomerc može biti drugi Viaduct: Više od 2.700 dioničara traži svoj novac!

Agrokomerc zgrada/

Zgrada Agrokomerca u Velikoj Kladuši

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Dioničari Agrokomerca, kojih je 2.767, potražuju svaki po 7.200 KM, uz troškove spora i zatezne kamate, a nadaju se da su sve bliže naplati potraživanja.

Slučaj iz 2012.

- Nakon brojnih sličnih slučajeva u kojima su firme i dioničari uspješno ostvarili pravo na naknadu od države, sve više se govori o tome da su i dioničari Agrokomerca na pragu naplate svojih višedecenijskih potraživanja, poručili su iz kompanije Una Trust & Investment GMBH iz Švicarske, a na osnovu sudskog platnog naloga Službe za prinudnu naplatu Bern-Mittellandu u Švicarskoj Konfederaciji.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Podsjećamo, ovo nije potpuna odšteta niti vraćanje prava dioničara Agrokomerca, nego se radi samo o pokrenutom postupku prinudne naplate štete koja se bazira na ranijoj odluci Evropskog suda za ljudska prava u Strasbourgu iz 2012. godine, gdje je u predmetu Murtić i Ćerimović protiv BiH isplaćena odšteta od 14.000 maraka. Ovaj simbolični iznos je minimalan za državu BiH, ali je otvorio Pandorinu kutiju na način da svaki od nekoliko hiljada dioničara smatra da zaslužuje isto pravo, te da bi odšteta tek bila početak raspakivanja potencijalno katastrofalnih grešaka otkako je Federacija BiH preuzela vlasništvo nad Agrokomercom.

Kako saznajemo, određeni pravni procesi i administrativne radnje već su u završnoj fazi, a očekuje se da će uskoro uslijediti konkretni koraci prema isplati. Mnogi dioničari godinama su čekali ovu priliku, vjerujući u pravdu i istrajavajući u zahtjevima uprkos brojnim preprekama i institucionalnim zastoju. Prema informacijama iz izvora bliskih pravnim zastupnicima i nadležnim institucijama, slučaj Agrokomerc bi mogao rezultirati daleko većim iznosima od prethodnih presedana – uključujući i slučaj Viaducta. Procjenjuje se da bi dioničari mogli potraživati i desetostruko veći iznos, s obzirom na razmjere štete i trajanje nezakonitog uskraćivanja vlasničkih prava.

Predstavnik tužbe Enes Abdić tvrdi da nisu uzimali novac od dioničara za zastupanje, te da neće odustati ni od imovine AC-a koja je u Srbiji i Hrvatskoj

- Ono što je najvažnije, mi imamo pravosnažnu presudu u Strasbourgu, dok Viaduct u svome slučaju to nije imao, kazao nam je Enes Abdić, predstavnik zastupničke firme u tužbi dioničara.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Dioničarima Agrokomerca već više od 30 godina nije omogućeno da upravljaju svojom imovinom, niti da ostvare prava koja proizlaze iz njihovog vlasničkog udjela. Dodatno, država je u međuvremenu raspolagala dioničarskim kapitalom čija je vrijednost, prema procjenama, premašila milijardu maraka, uključujući i prodaju udjela trećim kompanijama i privatnim licima, a bez saglasnosti zakonitih vlasnika.

Prodaja udjela

- Očekuje se da će, osim odštete na osnovu presuda Evropskog suda za ljudska prava, dioničarima pripasti i nadoknada za prodaju njihovog vlasničkog udjela, što bi ukupna potraživanja moglo svrstati među najveće dosad u regiji, poručuju dioničari Agrokomerca.

Vlada Federacije, iako je organizovala odbranu u ovom predmetu, zahtjeve dioničara ignorira punih deset godina, smatrajući da je isplatom dvojici dioničara čiji je predmet preuzeo sud u Strasbourgu završila sve svoje obaveze. Međutim, nakon slučaja Viaduct, i ova odštetna prijetnja po državu ne čini se bezazlenom.