Da li se Cvijanović, Bećirović ili Komšić šuljaju preko granice: Na šta je mislio Crnadak?

"Republika Srpska je država" je stav najvećeg rušitelja dejtonske BiH Milorada Dodika, kao i njegovih poslušnika. Opozicija u RS-u nastoji pokazati da je drugačija.
Zbog toga je prilično zbunjujuća posljednja objava zastupnika PDP-a u Narodnoj skupštini RS-a Igora Crnadka, u kojoj između ostalog stoji kako se "vrh države šulja preko granice". S obzirom da nismo čuli da su se u posljednje vrijeme Željka Cvijanović, Denis Bećirović ili Željko Komšić "šuljali preko granice", Crnadkova izjava je prilično nedorečena, odnosno nije objasnio o kojoj državi i državnom vrhu se radi.
Ostavimo na stranu ironiju. Svima je jasno da je Crnadak mislio na RS. Nažalost, ma koliko se trudili dokazati suprotno, opozicija u RS-u ima potpuno jednak odnos prema BiH i RS-u kao i Dodik i njegovi poslušnici. I za njih je, kao i za Dodika, RS država i to nerijetko spomenu u izjavama, ili objavama na društvenim mrežama.
- Republika Srpska zaslužuje više dostojanstva i ponosa
Nevezano od politike, jedno pitanje me proganja već danima, a mislim da o tome razmišljaju i svi drugi, koji vole Republiku Srpsku.
Ponižavanje
Zar nije malo neprijatno, pa čak i ponižavajuće da nam se vrh države šunja preko granice i prelazi skelom, kao ilegalni migranti?
Da u tajnosti mijenjaju automobile koje koriste, pa čak odvrću, zavrću i prebacuju tablice sa jednog auta na drugo.
Da zavaravaju trag kao bjegunac iz istoimenog filma, sa razlikom da umjesto Harisona Forda i Tommy Lee Jonesa u glavnim ulogama gledamo predsjedničku trojku Republike Srpske.
Vjerujem da svaki patriota i svaka osoba odana Republici Srpskoj ima onaj neprijatan osjećaj u stomaku dok sve to gleda, onaj čudni refleks kad znate da vi i vaš narod zaslužujete više dostojanstva i ponosa, objavioje Crnadak.
S obzirom na njegovu formulaciju o "državnom vrhu", zamolili smo ga za pojašnjenje na koju državu i državni vrh je mislio.
- To je ipak nalog na društvenoj mreži, trpi malo veču toleranciju kad je u pitanju formalna preciznost.
Sa druge strane, ovi o kojima sam govorio su nadležni za 80 posto pitanja koja direktno utiču na živote ljudi u Srpskoj, tako da oni jesu, na neki način i predstavnici države.
"Manji entitet"
Na kraju, da budemo iskreni, niti je moja namjera bila, niti sam objavom poslao negativan ili nipodaštavajući stav o Bosni i Hercegovini, što naslućujem iz pitanja.
Ali, svaki put kad politicari, novinari i drugi u Federaciji BiH kažu "eres" ili "manji entitet", vjerujte da to jeste poniženje.
Ne samo Republike Srpske, nego i Bosne i Hercegovine.
Toliko od mene.
Nadam se da sam razjasnio, odgovorio nam je Crnadak.