Mučna saga o isplati duga Viaductu se nastavlja u PSBiH

Prijedlog ministra iz SNSD-a ide u Predsjedništvo i PSBiH/Damir Deljo
Dug prema slovenskoj firmi Viaduct samo raste. Bosna i Hercegovina je pred velikim finansijskim udarom. Problem je nastao jer Vlada Republike Srpske nije ispoštovala ugovor o koncesiji za izgradnju hidroelektrana, što je dovelo do arbitraže u Washingtonu, pa i do presude u korist Viaducta.
200 miliona KM
Situacija se zakomplikovala zamrzavanjem sredstava Agenciji za pružanje usluga u zračnoj plovidbi BiH (BHANSA).
- Izražavamo ozbiljnu zabrinutost zbog mogućih katastrofalnih posljedica koje bi izmjene u pružanju usluga nad BiH mogle imati na jugoistočnu Europu i našu zemlju, poručili su iz slovenskog Sindikata kontrolora letenja.
Zabrinuti su i u Srbiji, Hrvatskoj i Sjevernoj Makedoniji, stoga su svi pozivali nadležne institucije u BiH da hitno riješe krizu. Ministarstvo komunikacija i prometa sa Edinom Fortom na čelu za zadaću je dobilo pripremu prijedloga odluke o finansiranju troškova BHANSA na privremenoj osnovi, s ciljem omogućavanja njenog neometanog rada i otklanjanja problema poslovanja.
- Bolji dio priče je da smo usvojili pravni i ekonomski okvir kojima ćemo pomoći BHANSA da premosti blokadu i sadašnje i buduće skidanje novca koji paralizuje rad ove institucije. Neki okvir za normalno funkcionisanje BHANSA postoji, kaže ministar vanjskih poslova Elmedin Konaković.
Vijeće ministara usvojilo je prijedlog SNSD-ovog ministra finansija Srđana Amidžića za isplatu duga Viaductu. Trojku koja je bila protiv preglasali su HDZ i SNSD. Amidžić traži 200 miliona KM od Centralne banke BiH. Zamislio je da se od toga novca otplati dug, a da se ostatak rasporedi entitetima - 59,890 miliona maraka FBiH, a 29,940 miliona KM za RS. Ovaj prijedlog dalje ide na potvrđivanje u Predsjedništvo BiH i Parlament BiH. Upitno je hoće li dobiti podršku.
Konaković navodi kako odluka o Viaductu nema nikakvu perspektivu, te da ne vjeruje da će u Predsjedništvu proći, a pogotovo ne u Predstavničkom domu.
- Mislim da taj problem nismo riješili, samo smo ponovili zakovane političke stavove za koje nema mogućnosti da se dovedu do kraja. Svaka marka svakog dana bit će predmet tužbe protiv bh. entiteta RS u jednostavnom sudskom procesu. Država će svoj novac naplatiti. To ne može sada, ali za godinu i po ili dvije taj novac će biti na računu države, a na štetu bh. entiteta RS, tvrdi Konaković.
Državni delegat DF-a Dženan Đonlagić kaže da se ne može novac od Centralne banke koristiti za plaćanje duga entiteta RS.
- Ako se pristane na ovaj model, onda će kanalisati potencijalne dvije milijarde KM entitetskog duga po budućim arbitražnim odlukama?! Ovaj Viaduct dug nije ratifikovan kroz Predsjedništvo BiH i Parlamentarnu skupštinu BiH kao vanjski dug BiH. Samo provedite Zakon o uplatama prihoda na jedinstveni račun i Sporazum iz 2017. koji su potpisali Zvizdić i Cvijanović. Obavezu plaćanja duga po arbitražnoj sudskoj odluci je preuzela Vlada Republike Srpske, podsjetio je Đonlagić.
Iz Okružnog javnog tužilaštva Banja Luka navode da u slučaju Viaduct vode istragu protiv tri osobe i kompanije Viaduct Portorož zbog krivičnog djela zloupotreba službenog položaja ili ovlaštenja. Na slučaju Viaduct radi i Tužilaštvo BiH.
Veći kolač
Prije arbitraže slovenska firma pokušala je mirno riješiti spor, gdje bi RS nagodbom platio između milion i nešto više od 3,5 miliona eura odštete Slovencima. Kako je kompanija iz Slovenije sa manje od dva miliona eura prihoda dobila 165 miliona vrijedan projekat izgradnje dvije hidroelektrane na Vrbasu?! Pri tome, bez iskustva, odnosno referenci u ovoj djelatnosti?
- Firma bez zaposlenih, računi često blokirani, ni slike ni tona. Niko iz vlasti RS-a nije negirao da su odbili nagodbu, pa se postavlja pitanje da li je odbijena zbog većeg kolača, pita članica Predsjedništva SDS-a Aleksandra Pandurević.