U Vlasenici slave "Dan oslobođenja", optuženik za ratne zločine poslao poruku "komšijama muslimanima"

U Vlasenici su danas obilježene 32 godine od "oslobođenja ove opštine u Odbrambeno-otadžbinskom ratu, u kojem je poginulo više od 300 boraca i civila, te poslata poruka da je plaćena visoka cijena za slobodu, koju treba njegovati".
"Dan oslobođenja Vlasenice" obilježava se nakon što je jučer u istom mjestu obavljena 20. kolektivna dženaza žrtvama agresije na Bosnu i Hercegovinu.
Predstavnici opštinske vlasti, boračke organizacije, porodice poginulih boraca i ratnih vojnih invalida, Udruženja logoraša, Trećeg pješadijskog puka Oružanih snaga, načelnici i gosti iz susjednih lokalnih zajednica položili su vijence na Vojničkom groblju i Trgu srpskih boraca, a u toku je svečana akademija u Domu kulture.
Predsjednik Skupštine Udruženja logoraša regije Birač Miroslav Pajić rekao je da se mora pokazati sabornost i istrajnost kako bi bilo sačuvano sve stečeno.
- Poručujem komšijama muslimanima da ne uzimaju našu istoriju, tradiciju i kulturu. Možemo živjeti u slozi, u dobrim komšijskim odnosima, ali u njihovim težnjama vidimo o bratskoj ljubavi nema šanse. Ovo što sada pokušavaju da nam pripišu, da smo genocidni narod, to je sramno. Dolivaju ulje na vatru kako bi naše borbe i žrtve bile uzaludne, izjavio je Pajić.
Presjednik Boračke organizacije Vlasenica Mile Simanić čestitao je građanima "Dan oslobođenja", te se sjetio poginulih boraca koji su živote dali za Republiku Srpsku, piše RTRS.
- Mi smo tada bili izazvani da Vlasenicu oslobodimo i preuzmemo stvar u svoje ruke jer su već bili napravljeni spiskovi onih koji će biti likvidirani. Morali smo da radimo munjevito. Vlasenica će uvijek biti naša i uvijek će nas ujedinjavati, rekao je Simanić.
Načelnik opštine Vlasenica i optuženik za ratne zločine Miroslav Kraljević rekao je da se "prije 32 godine spremao krvavi Veliki petak, ali se oslobođenje ove lokalne zajednice desilo 21. aprila 1992".
- Drago mi je da danas naši stanovnici slave ovaj dan. U ovim danima se trebamo sjetiti svih onih koji su dali živote za Republiku Srpsku. Moramo čuvati svaki pedalj naše zemlje, natopljene krvlju. Trebamo o tome pričati časno i ponosno. Srpski narod je najstradalniji na ovom prostoru. I 1992. i danas samo čuvamo ono što je naše, izjavio je Kraljević i naglasio da "treba čuvati institucije Srpske".