Vršnjačko nasilje: Problem društva koje glorifikuje moć, brutalnost i egoizam

Osnovna škola u Memićima
U Kalesiji je 20. aprila prijavljen incident u kojem su učestvovali maloljetnici, a policija Tuzlanskog kantona poduzima mjere u skladu s uputama Kantonalnog tužilaštva. U međuvremenu, na društvenim mrežama se pojavio i snimak nasilja nad jednim od učenika, koji jasno pokazuje da su ostala djeca navijala prilikom tučnjave. Maloljetniku su nanesene lakše tjelesne povrede i on je nakon specijalističkog pregleda u UKC-u Tuzla pušten na kućno liječenje.
Dvije pojave
- Očito je da oni imaju pogrešne uzore u ponašanju. Opšte poznata činjenica je da djeca tog uzrasta i mlađi ljudi uče po modelu, dakle, uče ono što vide, a mi svjedočimo da u medijima, putem društvenih mreža, kroz filmsku industriju, kroz muziku i kroz lako dostupne informacije mogu da vide mnogo nasilnog sadržaja i mogu da se samoidentifikuju na taj način, tvrdi sociolog Vladimir Vasić.
Vasić je mišljenja da se treba fokusirati i na počinioce ovog nasilja.
- Kazna je nešto što se uvijek očekuje. Ali, potrebna je neka adekvatna inicijativa, da nađemo i odmotamo taj čvor, da vidimo šta je uzrok tog ponašanja. Možda je to dijete, koje manifestuje to ponašanje, samo svjedok nasilja u porodici, svjedok nasilja u socijalnoj sredini, možda trpi nasilje, mišljenja je Vasić.
Iako se često poistovjećuju, vršnjački sukob i vršnjačko nasilje su dvije različite pojave koje zahtijevaju različite pristupe u rješavanju.
Sukob je ravnopravan nesporazum između djece koja su u jednakom položaju moći i često je povremen i rješiv, dok nasilje podrazumijeva namjernu i ponavljanu agresiju, gdje postoji neravnoteža moći i cilj je povrijediti, zastrašiti ili kontrolisati drugu osobu. Razumijevanje ove razlike ključno je za pravovremeno prepoznavanje problema i pravilnu intervenciju.
Sociologinja Mirjana Čeko ističe da je vršnjačko nasilje simptom šireg društvenog problema koji glorifikuje moć, brutalnost i egoizam. Ona smatra da djeca koja imaju uzore poput Andrewa Tatea, koji promoviše agresiju i dominaciju kao ideale muževnosti, odrastaju u društvu koje se sve manje temelji na empatiji i uzajamnoj podršci. Umjesto toga, popularna kultura promoviše modele koji podstiču mlade da postanu alfe, da nadmaše, ponize i vladaju.
- Društvene mreže dodatno pojačavaju ovaj narativ. Nasilje je viralno. Što si okrutniji, to više pregleda, komentara i, najvažnije, društvene potvrde. Algoritmi su novi sistemi odgajanja i oni ne biraju šta je ispravno, već šta je profitabilno, kaže Čeko.
Prema mišljenju Čeko, prevencija vršnjačkog nasilja ne smije biti ograničena na povremene kampanje i jednodnevne seminare. Potreban je ozbiljan i strateški pristup, uključujući psihološku podršku u školama, edukaciju nastavnog kadra, uključivanje porodica i sankcionisanje nasilja bez relativizacije.
U odgovoru na sve ozbiljniji problem vršnjačkog nasilja, Ministarstvo za obrazovanje, nauku i mlade Kantona Sarajevo poduzelo je niz mjera za prevenciju i intervenciju. Formirane su radne grupe koje se bave ovim problemom, a potpisan je Protokol o saradnji sa fakultetima koji pružaju stručnu podršku. Osim toga, razvijen je Etički kodeks za zaposlene u školama i revidirani Pedagoški kartoni, koji će pratiti ponašanje učenika kroz sve faze školovanja.
Jedna od hitnih mjera koju je Vlada Kantona Sarajevo uvela je postavljanje Kutije povjerenja u sve osnovne i srednje škole. Ova kutija omogućava učenicima, roditeljima i nastavnicima anonimno prijavljivanje nasilja ili drugih neprihvatljivih ponašanja. Podaci prikupljeni na ovaj način pomoći će u planiranju preventivnih mjera i intervencija, a odgovornost za preuzimanje sadržaja iz kutije i koordinaciju rješenja sa školskim stručnim timovima preuzimaju zaposleni u Ministarstvu.
Podrška i počiniocima
Ove mjere ne samo da omogućuju brže reakcije na prijavljene slučajeve nasilja već potiču i na veće angažiranje svih aktera u obrazovnom sistemu. Uvođenjem konkretnih sistema podrške, u konačnici ćemo stvoriti prostor za djecu da odrastaju u zdravom okruženju, gdje nasilje neće biti tolerisano.
Posljednji slučaj vršnjačkog nasilja u kalesijskom naselju Memići dodatno je ukazao na važnost reakcije na nasilje među djecom.
Nakon objavljenog videa tučnjave, postalo je jasno da su ostali učenici, umjesto da pomognu, navijali za protagonistu tuče. Ovaj slučaj pokazuje koliko je važno hitno reagovati na prijave nasilja i osigurati adekvatnu zaštitu i podršku žrtvama, ali i počiniocima.