(VIDEO) Čekaonice u domovima zdravlja i Hitnoj pomoći su pune: Možemo li pomoći samo sebi

Građani se žale na temperaturne oscilacije/Damir Deljo
Ljekarsku pomoć tokom 24 sata u prostorijama Hitne pomoći Kantona Sarajevo u prosjeku zatraži oko 500 pacijenata, od čega se trećina njih javlja s tegobama visokog pritiska, glavoboljom i disajnim problemima. Sezona je i alergija, pa su česti i pacijenti kojima one ne daju mira.
Otežano disanje
- Taj pritisak je u jednom momentu povišen, pa iznenada padne. Oni imaju osjećaj vrtoglavice i jakih glavobolja. Srčani bolesnici isto tako vrlo teško podnose te promjene, srce radi pod opterećenjem usljed povećane vlage u zraku, pa onda mogu da imaju osjećaj otežanog disanja i nekih bolova. Nisu pošteđeni ni plućni bolesnici, jer usljed vlage hronična bolest pluća se pogoršava, kazao nam je doktor Amar Kadrić, specijalista urgentne medicine.
Pojasnio je da svi hornični bolesnici imaju izražene svakodnevne tegobe na ovim vremenskim prilikama, ali i da zdrava populacija nije pošteđena, s tim da su u takvim slučajevima simptomi blaži. Osjećaju se glavobolje i proljetni umor.
Za hronične bolesnike najbitnije je da se pridržavaju svojih redovnih terapija i da su adekvatno hidrirani. U sarajevskim apotekama smo saznali da je i kod njih tokom “teškog vremena” frekvencija stanovnika povećana.
- Javljaju nam se pacijenti s posljedicama koje promjene temperature ostavljaju na njihov organizam. Promjene se ogledaju u oscilacijama krvnog pritiska, glavobolji i subjektivnim osjećajem lošeg raspoloženja, istaknuli su farmaceuti i podsjetili kako su meteoropatske promjene vrlo česte, čak po nekim saznanjima svaki treći čovjek podliježe utjecaju vremena. Kada se to iskombinuje s prisutnim proljetnim umorom, utjecaj na zdravlje je još veći.
Od sugrađana smo saznali da im vremenske prilike sve teže padaju.
- Imam bronhitis, pa mi smetaju nagle promjene, požalio nam se jedan od prisutnih pacijenata u Hitnoj pomoći i dodao kako je temperatura čas niska, čas visoka što itekako utiče na njega.
Sličan odgovor smo dobili i od prolaznika. Kažu nam kako neće tražiti pomoć ljekara, ali svoje dnevne aktivnosti prilagođavaju zdravstvenom stanju koje je zbog vremenskih oscilacija narušeno.
Šetnja i tečnost
- Pazim na ishranu, uzimam dovoljno tečnosti, ali i izađem da malo prošetam. Činjenica je da su vremenske prilike globalni problem, tako da se moramo nekako prilagoditi, prokomentarisala je nasmijana prolaznica i poručila svima da budu raspoloženi i da imaju osmijeh na licu.
Čekaonice u domovima zdravlja i hitne pomoći preplavljene su hroničnim bolesnicima koji se loše osjećaju zbog izraženih temperaturnih razlika, te učestale smjene kiše i naglog razvedravanja. Varijacije u atmosferskom pritisku pogađaju i mlađu populaciju, ali se oni zbog takvih stanja manje obraćaju za ljekarsku pomoć. Struka savjetuje da bi svi trebali voditi računa o uzimanju dovoljne količine tečnosti sa naglaskom da se pije obična voda, te da se, kada je u pitanju hrana, konzumira što više voća i povrća. Savjet je da se smanji unos masne hrane i kontroliše unos soli. Preporuka je dodatni unos vitamina i minerala u proljeće kako bi se smanjio umor. Primjena probiotika kao i unos rehidracijskih tečnosti u slučaju pada pritiska mogu popraviti opšte stanje organizma.