Uvlačenje stomaka za sliku? Ova loša navika može izazvati ozbiljan zdravstveni problem

Unsplash
Dok se fotografišete, vi, gotovo nesvjesno, uvlačite stomak nadajući se da će slika prekriti vašu nesigurnost i stvoriti iluziju savršeno isklesanog tijela. Možda ste primijetili i da vam se nekad, dok uporno pokušavate "sakriti" stomak, zavrtjelo u glavi? Ne brinite, niste jedini.
Ipak, ova svjesna ili nesvjesna radnja može imati dugoročne posljedice po vaše zdravlje.
Sindrom pješčanog sata
Trbušni mišići igraju ključnu ulogu u gotovo svakom našem pokretu. Oni održavaju stabilnost tijela, štite kičmu i pomažu da organi ostanu na svom mjestu. Ali, kada ih konstantno zatežemo – iz bilo kojeg razloga – može doći do neuravnoteženosti stomačne muskulature, što s vremenom može uzrokovati stanje koje stručnjaci nazivaju sindrom pješčanog sata.
Ovo stanje karakteriše promjena u strukturi stomačne stijenke, pri čemu dolazi do stvaranja vidljivog "usjeka" u sredini stomaka. Ako se ne liječi na vrijeme, može negativno utjecati na položaj unutrašnjih organa, ali i izazvati dodatne probleme s kičmom i držanjem.
Četiri glavna uzroka sindroma pješčanog sata:
- Urođeni defekti stomačne stijenke, poput protruzije crijeva
- Loše držanje, koje mijenja prirodnu zakrivljenost kičme
- Bolovi u stomaku, pri čemu se stomačni mišići nesvjesno stišću radi smanjenja nelagode
- Slika tijela – najčešći uzrok danas, pogotovo kod mladih koji žele stvoriti dojam ravnog trbuha
Mišići više ne rade kao tim
Kada uvlačite stomak, aktivirate ravni stomačni mišić – onaj koji najčešće povezujemo s "six-packom". No budući da se masno tkivo većinom nakuplja u donjem dijelu trbuha, mišići gornjeg dijela češće su u akciji. Posljedica? Stvara se neravnoteža.
Ova asimetrična aktivacija mišića uzrokuje stvaranje nabora na stomaku, a pupak se s vremenom počinje pomicati prema gore. Tijelo se navikava na takvu neprirodnu napetost, što dodatno opterećuje donji dio leđa i vrat, piše 24sata.hr.
Stomak pod pritiskom
Zamislite tubu zubne paste koju stišćete u sredini. Što se događa? Pritisak se širi prema vrhu i dnu. Slično se događa i s vašim trbuhom kada ga konstantno uvlačite.
Pritisak prema gore ometa rad dijafragme, koja ne može pravilno povlačiti zrak u pluća. Disanje postaje pliće. Pritisak prema dolje opterećuje mišiće dna zdjelice – što može dovesti do problema s mokraćnim mjehurom, rektumom, pa čak i prolapsa maternice.
Manjak kisika i umor – i to sve zbog “ravnog stomaka”
Iako nema mnogo specifičnih istraživanja o sindromu pješčanog sata, neka su istraživanja pokazala da restrikcija grudnog koša i abdomena može uzrokovati smanjenje količine izdisanog zraka za čak 34 posto, a ukupnog kapaciteta pluća za 27 do 40 posto.
To znači da vašem tijelu tijekom vježbanja dolazi manje kisika, pa se brže umarate i osjećate iscrpljeno. Osim što negativno utječe na disanje, ta radnja s vremenom opterećuje zdjelične organe, što može imati vrlo neugodne posljedice.
Ako ste se u ovom tekstu prepoznali – ne brinite. Sindrom pješčanog sata je reverzibilan, a ključ je u pravilnom vježbanju i svjesnom vraćanju balansa u stomačnu muskulaturu.
Vježbe poput planka, mosta, ali i aktivnosti poput joge i pilatesa pomažu u jačanju mišića trupa i vraćanju ispravnog držanja. Povremeno uvlačenje stomaka zbog položaja na fotografiji nije problem. No ako to postane svakodnevna navika, krajnje je vrijeme za promjene.
Umjesto da skrivate stomak, naučite ga koristiti na pravi način. Pravi “ravni stomak” ne dolazi od stiskanja, već od balansa i pravilnog rada cijelog tijela.